Jak są naliczane punkty w iRacing

Od marca biorę udział w rywalizacji iRacing Mazdą MX5 w drugiem sezonie tego roku i nigdy nie zastawiałem się jak są naliczane punkty w klasyfikacji generalnej każdej serii, nie dało mi to spokoju i zacząłem szukać informacji. Poniżej moje wyjaśnienie.

Udało mi się ostatnio wywalczyć pole position na torze Okayama

W każdym tygodniu rywalizacji możemy zdobywać punkty podczas oficjalnych wyścigów. Punkty zdobywamy w zależności od poziomu innych zawodników którzy startują z nami w wyścigu (Strength of Field). Oczywiście jeśli poziom innych zawodników jest wysoki, możemy zyskać więcej punktów. Kolejną zmienną jest liczba startujących z nami , im więcej konkurentów, tym mniejsza różnica punktów przyznawanych na zakończenie.

W ciągu tygodnia możemy brać udział w dowolnej liczbie oficjalnych wyścigów ale niekoniecznie musi się to opłacać - jeśli przejedziemy ich więcej niż 4 to wpadamy w uśrednianie.

  • do 4 wyścigów, zaliczany jest najlepszy wynik z jednego
  • od 5 do 8 wyścigów, zaliczana jest średnia z dwóch najlepszych
  • od 8 do 12 wyścigów, zaliczana jest średnia z trzech najlepszych
  • od 13 do 16 wyścigów, zaliczana jest średnia z czterech najlepszych
  • dalej analogicznie co cztery wyścigi rośnie nam ta średnia

Na koniec 25% z tego wyniku jest przydzielane do klasyfikacji generalnej.

Wniosek z tego jest taki, że nie zawsze się opłaca jechać jak najwięcej wyścigów oficjalnych, a czasami może lepiej będzie zająć drugie bądź trzecie miejsce w śród dobrych konkurentów niż wygrać wyścig z dziesięcioma początkującymi zawodnikami.

Ciekawostka - na tem mamy środek 11 z 12 tygodni zmagań i zajmuję 370 pozycję w klasyfikacji generalnej na 12470 zawodników.

Źródło: faq.iracing.com/article.php?id=153.

Tagi:

Przeczytaj jeszcze: