Projekt aluminiowego kokpitu - mój własny „sim rig”

Podzielę się wami jak od podstaw zaprojektowałem z aluminiowych profili swoją platformę do ścigania się w symulatorach. W tym wpisie dowiesz się jakiego programu użyłem, jakie elementy i akcesoria wykorzystałem do budowy tak zwanego simriga.

Projekt w pełnej okazałości.

Kiedy zdecydowałem się na to, że kokpit zbuduję „sam”, zacząłem przeglądać internet w poszukiwaniu przykładowych rozwiązań innych simracerów. Internet jest pełny stron na których znajdziemy komercyjne projekty oraz tych na których użytkownicy chwalą się swoimi DIY (Zrób to sam) kokpitami, na dole tego wpisu umieszczam kilka linków gdzie możecie zobaczyć takie rozwiązania.

Z czego to jest zrobione?

Aluminium! Profile są to dość powszechnym rozwiązaniem w świecie simracingowym, tak zwana „seria 8” profili pozwalają na zbudowanie praktycznie dowolnej konstrukcji, jedynym ograniczaniem jest tu wyobraźnia i portfel. Rowki w profilach umożliwiają łatwe łączenie ze sobą kolejnych elementów. Liczba dostępnych akcesoriów jest olbrzymia, pierwszy lepszy katalog producenta składa się ze około 100 stron różnych zawiasów, łączników, zaślepek i innych dodatków. Profile są dostępne w różnych wymiarach, najbardziej popularnym jest chyba 40x40 mm, ale możemy znaleźć takie o wymiarach np 20, 30, 45, 80, 90 mm. Ja swój kokpit buduję z profili o dwóch proporcjach 40x40 i 40x80 mm.

Program do projektowania

Szukając przykładów innych graczy trafiłem na film How to Design & Order your DIY aluminum profile sim rig w którym jeden z nich pokazuję krok po kroku projektuje swoje stanowisko przy użyciu darmowego programu MayCAD, niemieckiej firmy MayTec produkującej profile. Aby ułatwić zamówienia przedsiębiorstwo opublikowało program do tworzenia konstrukcji z profili które mają w ofercie, a że oferta jest dość bogata to możemy łatwo zaprojektować swoje stanowisko. Sam program używa się bardzo łatwo, wybieramy internujący nas profil z listy i za pomocą myszki ustawiamy profil w przestrzeni i łączymy z innymi.

Widok projektu i szacunkowego kosztu.

Dużym plusem programu jest podgląd kosztów na żywo, są to ceny firmy MyTec ale od razu możemy sprawdzić szacunkowy koszt kokpitu. Chyba największą wartością jak dla mnie jest możliwość wygenerowania raportu ze stworzonej konstrukcji, który zawiera listę elementów, rzuty projektu, widok „rozstrzelony” i wskazówki montażu - ułatwi to na pewno wycenę i złożenie zamówienia u dostawcy.

Mój projekt

Każdy buduje może być inny, więc robiąc to dla siebie powinieneś mieć na uwadze wymiary pomieszczenia w którym będziesz go używał, jak i elementy będziesz chciał mieć w nim zamontowane a przede wszystkim w jakich miejscach będą one połączone. Prace zacząłem od rysowania szkiców na kartce, następnie przenosiłem swoje konkrente pomysły na projekt komputerowy. W sumie powstało aż 5 wersji kokpitów z moich pomysłów.

Na początku szybkie modelowanie na kartce.

Podstawa

Jako baza całej konstrukcji posłużyły profile 40x040 które tworzą prostokąt o wymiarach 140 x 64 cm. Aby wzmocnić konstrukcję w każdym roku zamontowany został kątownik dla wzmocnienia i usztywniania.

Kokpit z różnych perspektyw.

Fotel

Do fotela kupiłem stalowe mocowania które pozwalają zamontować siedzisko na czterech równych wysokościach. Od bazowej ramy przygotowałem dwa profile o długości 50 cm do której bedą przymocowane mocowania. Profile są odrobinę dłuższe niż same mocowania (45 cm) dzięki czemu dość prosto będzie można przesuwać fotel do przodu i tyłu.

Kierownica

Obecnie posiadam kiewonicę Logitech Driving Force GT, którą będę chciał w niedalekiej przyszłości wymienić na produkt firmy Fanatec, a może i kiedyś pokuszę się o jakąś kierownicę direct drive. Starałem się więc budować swój projekt żeby był jak najbardziej uniwersalny i pozwalał na modyfikacje.

Szkice produktów Fanatec.

Aby mieć pewność co do wymiarów podzespołów wszedłem na strony producenta i wydrukowałem sobie ich rzuty wraz z wymiarami i zaznaczonymi miejscami mocowań. Fanatec na swojej stronie do każdego produktu udostępnia pliki pdf do pobrania z takimi właśnie rysunkami.

Konstrukcja do zamontowania kierownicy powinna być jak najbardziej stabilna dlatego użyłem do niej profili 40x80, które z obu stron wzmocnione są jeszcze kątownikami. Wysokość tych profili to 66 cm, więc cała konstrukcja z ramą ma 70 cm. Belka poprzeczna służąca jako podstawa mocowania kierownicy na końcach posiada jeszcze profile które w przyszłości planuję rozszerzyć o mocowanie które będzie pozwalało zamocować kierownicę pod kątem.

Hamulce

Rozwiązanie mocowań hamulców zgapiłem z konstrukcji hiszpańskiego producenta Custom Cockpits które to powinno pozwolić na zamontowanie pedałów w praktycznie dowolnej pozycji.

Hamulce można ustawiać prawie jak w każdym sportowym aucie. Źródło www.custom-cockpits.com

Dodatki

Na profilu mocowania kierownicy dodałem jeden profil który ma służyć jako miejsce do zamontowania skrzyni biegów. Sam profil jest odrobinę dłuższy tak aby można było regulować jego położenie - ustawić bliżej lub dalej fotela. W przyszłości może dodam jeszcze elementy które posłużą do zamontowania w pobliże kokpitu klawiatury i myszki ale w tym momencie wolę tego nie robić, nie mam jeszcze konkretnego pomysłu gdzie to zamontować. Monitor do grania zostaje tak jak teraz, czyli będzie on umieszczony na biurku zupełnie niezależnie od całego kokpitu. Nie chcę na razie inwestować środków w specjalny stojak.

Całe piękno stanowiska budowanego z profili to, że w każdej chili będę mógł sobie dodać kolejne elementy jeśli przyjdzie taka potrzeba.

Podsumowanie

Według mojego projektu wychodzi, że cały kokpit będzie się składał z takim elementów:

  • profil 40x40 ~ 8 m
  • profil 80x40 ~ 2,5m
  • kątownik 40x40 - 32 sztuki
  • kątownik 80x40 - 4 sztuki
  • kątownik obrotowy - 2 sztuki
  • zaślepki 40x40 - 20 sztuki
  • zaślepki 80x40 - 40 sztuki
Widok z programu MyCAD.

Jak widać jest tego troszkę, już nie mogę się doczekać aż przyjdzie cała paczka, może stworzę jakieś video z montażu.

Linki do kokpitów innych simracerów:

II Część

Ten wpis ma swojąkolejną cześć - Aluminiowy kokpit simracingowy DIY, możesz obejrzeć i przeczytać o tym jak się składa to wsztystko w całość.


Przeczytaj jeszcze: