E-sportowe Mistrzostwa Świata F1

Dziś sieć zalewa wiadomość o tym, że Formuła 1 oficjalnie ogłosiła przeprowadzenie wirtualnej serii zmagań o tytuł mistrza świata F1 w e-sportcie. Jest to powiązane z tym, że w tym tygodniu (25 sierpnia) swoją premierę będzie miała oficjalna, licencjonowana gra „F1 2017” promująca królową motosportu. Oczywiście, zawody będą przeprowadzone na nowym produkcie, który stworzyła firma Codemasters.

F1 2017, fot. f1esports.com
F1 2017, fot. f1esports.com

Walka o tytuł odbędzie się na trzech etapach. Na początku września kierowcy zaczną walczyć online między sobą. Najlepsza 40stka przejdzie do półfinału, który odbędzie się w dniach 10-11 listopada na stadionie Gfinity Arena w Londynie. Na końcu do ścisłego finału trafia 20 zawodników, którzy 24-25 listopada pojadą na tor Circuit Yas Marina w Abu Zabi. W tym samym miejscu i czasie, w którym będzie odbywała się ostatnia runda F1 w 2017 roku! Oprócz zdobycia tytułu, zwycięzca automatycznie zakwalifikuje się do półfinału kolejnej edycji walki o GP e-sport F1 2018.

Wszystko wygląda bardzo atrakcyjnie, tylko trzeba mieć na uwadze, że dotychczasowe wydania oficjalnych gier F1 miały raczej opinie cukierkowych wyścigówek arcade niż prawdziwych symulatorów z krwi i kości. Nie kojarzę też, aby jakakolwiek edycja gry odniosła spektakualrny sukces. Dodatkowo dyrektor ds. Sean Bratches marketingu F1 wspomina:

Konkurs to dla nas wspaniała możliwość biznesowa, pod względem strategicznym, ale i też tworzenia więzi z fanami.

Co może sugerować, że jest to typowo marketingowe działanie, w celu zwiększenia sprzedaży nowego tytułu. Oczywiście mój lekki sceptyzm bazuje jedynie na przeczytanych opiniach, ponieważ nie testowałem żadnej oficjalnej gry F1, mogę nie być do końca wiarygodny.

Dzięki filmowi z serwisu Inside Sim Racing możecie dowiedzieć się kilku szczegółów na temat gry i zobaczyć wyścig z „sztuczną inteligencją” ustawioną na 90% możliwości.

Największym plusem tej całej sytuacji w moim odczuciu jest fakt, że branża motoryzacyjna zaczyna dostrzegać potencjał, jaki drzemie w wirtualnym sporcie i coraz chętniej inwestuje swoje środki w tym kierunku. Szczególnie, że nie jest to akcja jednorazowa i Formuła 1 zapowiada w przyszłym roku kolejną edycję mistrzostw.

Źródła informacji: motorsport.com , gpupdate.net, f1esports.com.

O blogu

Serwuję tu motorsport wirtualny i rzeczywisty . Na początku 2017 roku zainteresował mnie simracing - czyli ściganie się w wirtualnym świecie, a od około dwóch lat biore udział w amatorskich zawodach samochodowych.

I dokładnie to znajdziesz na tym blogu - moje porównania, doświadczenia i zmagania w sporcie samochodowym.
Zapraszam,
Paweł Sobociński